S čokoládou je to ako s vínom, tiež musí prejsť testom, ktorý nespočíva len v ochutnaní. Nie nadarmo sa hovorí, že jeme aj očami. A ako nám môžu naše zmysly pomôcť pri rozpoznávaní kvalitnej čokolády?

Zrak nám napríklad napovie, aký druh čokolády ide. Máte pred sebou tabuľku s hlbokou a teplou farbou? Pozeráte sa na horkú čokoládu. A ako viete, či držíte v rukách lahodnú čokoládu? Čím je kakao jemnejšie a červenšie, tým je chuť lahodnejšia.

Keď už ste zhodnotili vzhľad, je na rade vôňa. Čuchom dokážeme určiť tóny kakaa, to kvaliné – Fino de Aroma. – vyludzuje ovocnú a kvetovú vôňu. Pocítili ste náznak prírodnej vanilky? To je dobre. Len v tých menej kvalitných sa totiž používa vanilková príchuť. V Lyra čokoláde však nájdete len pravú prírodnú vanilku.

Teraz nasleduje odlomenie kúska čokolády. Dobre sa započúvajte. Najdôležitejšie je, aby čokoláda jemne pukla. Vtedy viete, že máte v rukách lahodnú čokoládu, v ktorej sa kakaové maslo nenahradilo nekvalitným rastlinným tukom. Ak ste zachytili tlmený zvuk, držíte v ruke kúsok mliečnej alebo bielej čokolády. Ak ste mali pocit, akoby sa prelomila vetvička, zlomili ste horkú čokoládu.

Držíte v rukách kúsok kvalitnej čokolády. Ako vám hmat napovie, že kvalitnej? Pripomína vám kôru stromu a ak minútu vyčkáte, začne sa topiť.

A teraz to najdôležitejšie. Kúsok čokolády si vložíte do úst a otestujete jej chuť. Mala by sa v ústach pomaly rozpúšťať a postupne by mali vynikať jednotlivé chute. Cítite nevýraznú chuť, alebo mastnotu? V takom prípade určite nejde o Lyra čokoládu, pretože v danej čokoláde je miesto kakaovej hmoty rastlinný tuk.

Teraz, keď už viete, ako čokoládu degustovať, nahliadnite do nášho eshopu a vyberte si kvalitnú čokoládu.